Istotne zmiany w prawie pracy 2016

Microsoft word wersja próbna Możliwość komentowania Istotne zmiany w prawie pracy 2016 została wyłączona 151
Istotne zmiany w prawie pracy 2016
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

business woman giving presentationOd stycznia obowiązuje mnóstwo zmian w prawie pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni znać ich konsekwencje.
Pierwszą istotną zmianą, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku jest obowiązek odprowadzenia składek emerytalnych i rentowych z umów zlecenia do łącznej kwoty ubezpieczeń 1850 zł brutto. Przypomnijmy, że do tej pory nie było takiego obowiązku. Oznacza to, że zleceniodawcy otrzymają do ręki mniejsze kwoty z tytułu wykonanych zleceń.
Istotne zmiany dla rodziców
Z kolei 2 stycznia 2016 roku weszły istotne zmiany jeśli chodzi o urlop rodzicielski, który wynosi już 32 tygodnie, a nie, jak do tej pory 26 tygodni, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka 34 tygodnie. Do tej pory wniosek o urlop rodzicielski lub wychowawczy należało złożyć 14 dni po porodzie bądź przed dniem rozpoczęcia urlopu. Teraz okres ten wynosi aż 21 dni. Urlop ojcowski zaś przysługuje do ukończenia 2. roku życia przez dziecko.
Nowością jest również możliwość podzielenia 2-dniowego urlopu opieki nad dzieckiem zdrowym, które nie ukończyło 14. roku życia na 16 godzin. Oznacza to, że można wykorzystać urlop w całości jednorazowo, ale też w ciągu 16 dni po 1 godzinie.
Umowy terminowe
Od 22 lutego wchodzi w życie szereg zmian dotyczących umów terminowych. Pracownik nie może być zatrudniony u tego samego pracodawcy terminowo maksymalnie 3 razy, natomiast maksymalny okres zatrudnienia z tytułu tych umów to 33 miesiące. Po tym okresie umowa przekształca się automatycznie w umowę bezterminową. Jest to bardzo istotne zarówno dla pracodawców i pracowników. Dzięki takim zapisom pracownik będzie czuł się pewniej w miejscu pracy.
Zmianie uległy też okresy wypowiedzenia terminowych i bezterminowych umów o pracę. Okres wypowiedzenia w przypadku umów dłuższych niż pół roku to 1 miesiąc.
Nowe zmiany przynoszą szereg korzyści dla pracowników. Wydaje się, że idziemy w dobrym, europejskim kierunku zatrudniania pracowników.

Inne wpisy o pożyczkach:

Author

Related Articles

2011-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone © Zabrania ona zmieniać, kopiować i w jakikolwiek sposób wykorzystywać artykułów bez zgody autora.

Search

Back to Top